Bilgi Kütüphanesi: SolidWorks
SolidWorks 2015 Beta Sık Sorulan Sorular
Yayınlayan: Yigit CANDAN / Yayım Tarihi: 26 06 2014

İlki ve en önemlisi, Beta periyodu süresince Gizlilik Sözleşmesi altındasınız. Prototip ürün hakkında bu periyotta herhangi bir bilgi paylaşımına izniniz yoktur.

Tekyaz Olarak daha efektif bir BETA deneyimi yaşamak için SolidWorks 2015 Beta Testi İpuçları isimli makalemize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Beta için nasıl kaydolurum?

Belirtilen programlar sadece aktif abonelik anlaşması olan müşterilere açıktır. Bakım anlaşmanız devam ediyor mu öğrenmek için buraya tıklayarak ilgili makalemizden bilgi alabilirsiniz.

Bütün programlar bir SOLIDWORKS Customer Portal hesabı gerektirmektedir.  Bir hesap oluşturmak için, buraya tıklayın.

Hesap oluştururken problem yaşıyorsanız lütfen 02122174084 numaralı telefondan veya istteknik@tekyaz.com mail adresinden teknik destek ekibimizle iletişime geçin.

Beta’yı nasıl indirebilirim?

Önce Customer Portal’da oturum açın. Daha sonra Beta Websitesinde (http://www.solidworks.com/beta/) aşağıdaki resimde de gösterilen Download Beta yazısına tıklayın.

Karşınıza indirme sayfasında ilgili Beta Programları gelecektir. Beta programı hüküm ve koşullarını kabul edin (Accept the Beta Program Terms & Conditions)

SOLIDWORKS CAD, SOLIDWORKS Simulation, ve SOLIDWORKS Enterprise PDM için var olan en güncel Beta Versiyonunu indirin ve yükleyin. İndirmede bir sıkıntı yaşıyorsanız mutlaka destek ekibimizle iletişime geçin.

Beta’yı nasıl aktifleştiririm?

SOLIDWORKS Beta lisansınızı aktive etmeniz gerekecektir.

Beta’yı kendi makinama nasıl kurarım?

Beta için Program Files ve Common Files/Toolbox lokasyonları, var olan ürün yüklemelerinin üzerine yazılmaz veya güncellenmez.

Beta için SOLIDWORKS yükleme yöneticisi varsayılan olarak mevcut bulunan program dosyalarının üzerine yazmayacaktır(Toolbox dahil).

“Araçlar, Seçenekler” altındaki bütün dosya konumlarının Beta test konumuna ayarlandığından emin olun.

Beta Kurulumu esnasında seçeceğiniz dosya lokasyonlarınızı gerçekte kullandığınız Şablonlarınızdan, Toolbox (Standart Kütüphanenizden), Tasarım Kütüphanesi dosyalarınızdan vs. üretim datalarınızdan ayrı tutun.

SOLIDWORKS Beta versiyonunu üretim dosyalarınızda test etmeyin. Her zaman üretim dosyalarının kopyalanmış versiyonlarında test edin. Eğer dosya lokasyonları konusunda kendinizden emin değilseniz destek ekibimizle iletişime

geçerek profesyonel yardım alın.

Efektif bir Beta deneyicisi olmak için ne yapabilirim?

Beta testi için kullanılacak model, üretim datanızın model boyutu ve karmaşıklık olarak temsili olmalıdır.

Yeni özellikler ve iş akışlarını karşılamak için normal üretim iş akışlarınızı kullanın.

 “Yenilikler” dokümanını gözden geçirin ve modelinizde farklı özellikler deneyin.

Forum’a katılın ve sorular sorun. Burası neler olup bittiğini takip etmek için harika bir yerdir. Her hafta SOLIDWORKS tarafından yeni özellikleri tartışmak için konu başlıkları açılacaktır.

Eğer sizin farklı önerileriniz ve yorumlarınız varsa, Beta forumlarında onları paylaşın.

Beta hataları nasıl iletilir?

Lütfen hataları iletmek için Beta sitesine giriş yapın. (http://www.solidworks.com/beta/)

Giriş yaptıktan sonra, Beta destek sekmesine tıklayın, bu şekilde hizmet isteği oluşturma ve görüntüleme erişimine ulaşabileceksiniz.

Hataları İletmek için Hizmet isteği(SR) oluşturabilirsiniz.  Bir hizmet isteği girildikten sonra, yurtdışından bir teknik destek mühendisi sorunu inceleyecek ve sizinle bağlantı kuracaktır.

Yazılım hatası ile ilgili sorunlara bir SPR numarası atanır. Sorun adreslendiğinde bilgilendirileceksiniz.

Yeni problemleri, düzeltilmiş SPR’ları kontrol etmek veya güncel tartışmaları ve blogları incelemek için Beta forumlarını kontrol edin.

Sorunu tam olarak tarif ettiğinizden ve mühendislerin ihtiyacı olan tüm dosyaları sağladığınızdan emin olun. Eğer sorununuzu tarif etmeye yardımcı olacak ise bir SOLIDWORKS Rx dosyası ve video oluşturabilirsiniz.

Eğer bu süreç ile uğraşmak istemiyorsanız, istteknik@tekyaz.com mail adresinden veya 02122174084 numaralı telefondan destek ekibimizle iletişime geçerek sorununuzu iletebilirsiniz. Sizin adınıza yurtdışı ile iletişime geçilip

hatanın giderilmesi sağlanacaktır.

(0 vote(s))
Bu makaleyi beğendim
Bu makaleyi beğenmedim

Yorumlar (0)
Help Desk Software by Kayako case