Bilgi Kütüphanesi
TEKYAZ Destek Merkezine Kullanımı Hakkında
Yayınlayan: Ovunc Buke / Yayım Tarihi: 04 03 2011

TEKYAZ Destek Merkezine Hoş geldiniz

Destek Merkezimi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. 

TEKYAZ Destek Merkezine http://destek.tekyaz.com adresinden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

TEKYAZ Destek Merkezi’nden yapabileceğiniz işlemler:

Hesabım

Ekranın sol tarafındaki menüden Profil Bilgilerim kısmında kişisel bilgilerinizi ve firma bilgilerinizi girebilirsiniz. Firma isminizi girdiğiniz zaman bir daha düzenleme yapamayacaksınız. Eğer firma bilgilerinizi sonrada değiştirmek isterseniz lütfen bizimle temasa geçiniz.

Ayrıca bu bölümlerden kullanım dili ayarınızı, şifrenizi değiştirebilir ya da sistemden çıkış yapabilirsiniz.

Talep Aç

Bu bölümden kullanmakta olduğunuz programla ilgili sorularınızı bize iletebilirsiniz. Bu bölüme girdiğiniz zaman soru sormak istediğiniz ilgili departmanı seçiniz ve “İleri” ye basınız. Daha sonraki ekranda önem derecesini belirterek sorunuzun detaylarını girebilir, ilgili dosyaları ekleyerek talebinizi bize iletebilirsiniz.

Talebiniz yanıtlandığı zaman size bilgi amaçlı bir e-posta gönderilecektir.

Talep Aç bölümü sadece abonelik anlaşması kapsamındaki kullanıcılar için kullanılabilir durumdadır. Aboneliğiniz devam ediyorsa bizi arayarak bu bölümün kullanımını aktif hale getirebilirsiniz. Abonelik anlaşmanız yok ise burada departman seçimi boş gelecektir.

Talepleri Göster

Cevaplanan taleplerinizi buradan takip edebilirsiniz. Çözülmüş olan talepleriniz otomatik olarak gizlenecektir. Sağ üstteki “Çözülmüş Talepleri Göster” butonuna tıklayarak tüm taleplerinizi görebilirsiniz.

Talep detaylarına girdiğiniz zaman buradan bizlere cevabınızı iletebilir, önem derecesiniz veya talep durumunu değiştirebilirsiniz.

Cevap yazmak için ekranın sağ üstünde bulunan “Yanıtla” butonunu kullanabilirsiniz.

Talebiniz cevaplandığında DURUM’u ”Çözüldü” olarak işaretlenecektir. Bu durumu dilerseniz sizde değiştirebilirsiniz.

Verilen cevap sizin için uygunsa lütfen durumu “Çözüldü” olarak işaretleyin. Verilen cevap yetersiz ise durumu “İşlemde” olarak değiştirip sağ üstten “Güncelle”ye basarak konuyu tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

Her talebiniz için memnuniyet göstergesi olarak 1’den 5’e kadar derecelendirerek kendimizi geliştirmemize yardımcı olabilirsiniz.

Bilgi Kütüphanesi

Bu bölümden programlar ile ilgili doküman, makale video ve çeşitli güncelleme dosyalarına ulaşabilirsiniz. Ekranın üst kısmında bulunan yerden arama yapabilirsiniz. Arama yaparken lütfen Türkçe karakter kullanmayınız. Ekranın altında da en çok okunan ve en son eklenen dokümanlara kısa yolları göreceksiniz.

Bilgi kütüphanesindeki içerikler hakkında yorum yapabilir ve ya bunları puanlayabilirsiniz. Yapmış olduğunuz yorumlar tarafımızca değerlendirilip sisteme konulmaktadır.

Haberler

Programlar ve bizler ile ilgili haberleri burada takip edebilirsiniz. Aynen bilgi bankasında olduğu gibi burada da yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

TEKYAZ Destek Merkezi’ni kullandığınız için teşekkür ederiz.

 

TEKYAZ TEKNOLOJİK YAZILIMLAR VE MAKİNA TİCARET A.Ş.

Büyükdere Cad., Stad Han No. 85, Kat 6

Mecidiyeköy, 34387 Istanbul, TURKİYE

Tel:         0212 217 40 84

Fax:         0212 217 40 88

E-Posta: teknik@tekyaz.com    

www.tekyaz.com

 

(24 vote(s))
Bu makaleyi beğendim
Bu makaleyi beğenmedim

Yorumlar (1)
unuccurne
24 05 2011
Iyi bir baslangic
Help Desk Software by Kayako case